Návštěva školy

21.02.2018 21:58

Jak lépe strávit středeční odpoledne než na základní škole?. Když jsem si po sobě přečetl předchozí větu, tak jsem pojal podezření o zdravotním stavu mého myšlenkového aparátu. Ale je tomu skutečně tak. Ovšem je nezbytné navštívit školní prostory správně vybaven. To v případě naší 7. Roty znamená opravdu hromadu výstroje a výzbroje. Neznamená to ovšem, že bychom se chtěli na základní vzdělávací instituci ve Viničních Šumicích mstít za příkoří, jehož se na nás výchovní pracovníci dopustili v naší minulosti. Naopak nastoupili jsme v plné sestavě, abychom podpořili výchovný proces ukázkou výstroje a výzbroje vojsk, jež prošla v minulosti přes naše území.

Naše ukázka začínala představením středověkého bojovníka. Vašek s Honzíkem představovali pěší bojovníky vybavené střelnými zbraněmi. V jejich případě lukem a kuší. Poté jsem vystoupil já ve výzbroji vojáka z 30.leté války. Moje doutnáková puška byla prvním prezentovaným zástupcem střelných zbraní využívajících střelný prach. Po mé oplechované maličkosti napochodoval do místnosti voják v uniformě a výzbroji vojáka ze sedmileté války. Michal jež prezentoval tuto dobu byl ustrojen výborně, takže milovníci pohádky S čerty nejsou žerty museli zamačkávat slzu dojetí. Skoro se chtělo zvolat “Kaprále to má být silná a neohrožená armáda?“. Po vojákovi sedmileté války nastoupili vojáci z období Napoleonských válek. Jiří, Olin a Bob prezentovali vojáky ruské armády z různých roků dlouhé války proti revoluční Francii. Po nich se na pomyslném pódiu objevil David v saské uniformě vojáka od bitvy u Hradce Králové. Po tomto vojákovi jsem přiskotačil já spolu s Honzíkem v uniformách prvoválečných ruských vojáků. Honzíkovi důstojnická uniforma slušela a já jsem uvítal odložení plechového obležení mé předchozí uniformy. Po našem odchodu nastalo pomyslné vyvrcholení naší komentované ukázky. Před žáky nastoupili bojovníci druhé světové války. Začali jsme uniformami vojáků wehrmachtu, Jiří představil minomet a Olin kulomet. Po nich před naše publikum nekráčeli vojáci britské a rumunské armády, byl to Bob a Vašek. Naši prezentaci ukončili bojovníci neuniformovaných jednotek ať už do byl Honzík jako německý Henlainovec, David jako ruský partyzán a Michal s pancéřovou pěstí jako bojovník z pražských barikád.

Po prezentaci uniforem jsme se odebrali na přilehlé školní hřiště a dětem předvedli ukázku toho jak se střílelo z různých námi prezentovaných zbraní. I paní ředitelka neodolala a vyzkoušela si výstřel z křesadlové zbraně. Pomyslnou tečkou za našimi improvizovanými střelbami bylo představení pancéřové pěsti. Rána z této zbraně opravdu nešla přeslechnout. Obyvatelstvo si podle výzkumu v místním pohostinském zařízení, kde jsme naší dotazovou anketu posléze uspořádali si mysleli, že prý vybouchla místní pekárna. Po zdařilé ukázce, kdy si manipulaci se zbraní mohly vyzkoušet i děti, jsme uskutečnili i druhé kolo komentovaných ukázek pro další děti. Na závěr nám děti předaly dárky,které si po nás připravily a my se mohli rozloučit se základní školou ve Viničných Šumicích.

Fritz

 

Fotky zde: www.facebook.com/pg/apseron1805/photos/?tab=album&album_id=1605532492861617

Zpět

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.