Léto na slavkovském zámku

03.09.2017 13:01

Léto na slavkovském zámku

Přiznávám se bez mučení letní Slavkov a napoleonika nebylo po dlouhá léta slovní spojení jež by mně naplňovalo jakýmkoliv pozitivním nábojem. A tak jsem se letnímu napoleonskému životu ve Slavkově a blízkém okolí vyhýbal. Minulý rok mně ale Vašek přesvědčil abych vytáhl své líné kosti a jel se alespoň podívat, jak to na Slavkovském zámku a pod Mohylou míru vypadá. Musel jsem konstatovat, že tábor ve Slavkově působil dobře a tak jsme se v 7. Rotě dohodli, že na příští letní Slavkov vyrazíme v počtu hojnějším.

Jak jsme slíbili tak jsme i vykonali, takže se nás pod praporem naší jednotky sešlo úctyhodných dvacet mužů a my mohli nemalou měrou přispět k ztvárnění letošní tématiky, jež byla vzpomínka na rok bitvy u Borodina. Táboření v zámeckém parku ve Slavkově je vždy velice příjemné a bylo jen dobře, že ryska teploměru neatakovala dolní hranice teplotního rozmezí, jak bývá zvykem při zimním stanování v těchto místech. V sobotu ráno jsme nastoupili na nádvoří, kde jsme slavnostně zahájili den . Poté jsme se zúčastnili slavnostního přivítání a oslavy narození Napoleonova syna. Je pravda, že jako ruskému vojákovi mně narození potomka korsického netvora bylo poměrně jedno, ale pohled na císařovnu a její nové šaty lahodilo i mému umělecky laděnému zraku. Po těchto formalitách jsme rozpoutali výcvik vojáků jež jsme zakončili soutěží v rychlosti střelby z křesadlové zbraně. Byl jsem jako již tradičně nejrychlejší, ale díky tomu, že jsem nabíjení neprováděl tak precizně jako mí kolegové, sám sebe jsem ze soutěže diskvalifikoval a tak se vítězem stal Tomáš Benda a na druhém místě byl překvapivě Filip Benda, inu rodinné geny se zřejmě nezapřou.

Bitvu u Borodina předváděnou na slavkovském zámku jsme sice nezahájili, ale v každém případě hrdinsky prohráli. I když musím říct, že proti naprosté přesile spojených Francouzsko Rakouských jednotek by neobstál ani sám Suvorov. I tak jsme dokázali odrážet útoky jízdy i pěchoty po celou dobu ukázky s využitím naší větší manévrovací schopnosti a známému smyslu pro hru. Bitva myslím nakonec byla koukatelná a i když svou velikostí nemůže konkurovat většímu zimnímu střetu, myslím že diváci neodcházeli zklamaní. Po slavně prohrané bitvě byl proveden slavnostní nástup na kterém byl jmenován nový poddůstojník jednotky Filip Benda. Tak už jsme v sedmé rotě tři co mají zlaté pásky na rukávech.

Závěrečný večírek a ohňostroj udělal pěknou tečku za povedeným víkendem. Takže za rok snad zase na shledanou na letním Slavkově.

Fritz

 

Fotky zde: www.facebook.com/media/set/?set=a.1416207758460759.1073741869.480531545361723&type=1&l=9c396c7946

Zpět

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.